شماره تماس با تلگرام ::: 09355102506 ::: ir7sad[at ]gmail.com

گزارش تخصصی بهبود وضعیت درس ادبیات فارسی دانش آموزان سال چهارم با کمک تکنیک های خلاقیت.

کارورزی فرهنگیان | اقدام پژوهی | کنش پزوهی | گزارشات تخصصی | طرح درس | کاورزی ۱ | کارورزی ۲ | کارورزی ۳ | کارورزی ۴ گزارش تخصصی معلمان گزارش تخصصی بهبود وضعیت درس ادبیات فارسی دانش آموزان سال چهارم با کمک تکنیک های خلاقیت.
گزارش تخصصی بهبود وضعیت درس ادبیات فارسی دانش آموزان سال چهارم با کمک تکنیک های خلاقیت.:::.www.7sad.ir.:::

گزارش تخصصی معلمان

گزارش تخصصی بهبود وضعیت درس ادبیات فارسی دانش آموزان سال چهارم با کمک تکنیک های خلاقیت.

ارسال شده توسط 7sad.ir

در بزرگترین وب سایت پروژه و پایان نامه وتحقیق ومقاله و کارورزی وترجمه مقالات جدیدو، نمونه سوالات پیام نور وانجام پایان نامه

www.7sad.ir 

مختصری از مقاله :

   هدف این پژوهش بهبود وضعیت  یادگیری درس ادبیات  دانش آموزان چهارم دبیرستان  به روش تلفیق تکنیک های خلاقیت با روش های تدریس است .

    در این پژوهش ، تکنیک های خلاقیت  (از جمله یورش فکری, تکنیک دلفی , تکنیک خلاقیت طرح شبکه ای مغز و تکنیک شوخی ) , را با روش های تدریس (از جمله  روش تدریس مباحثه و مناظره ,روش تدریس فراگیری مشترک , روش تدریس تشکیل تیم های کلاسی و تدریس از طریق پرسش موثر ) ,تلفیق کرده و  نهایتا منجر به یادگیری اثر بخش درس ادبیات دانش آموزان سال چهارم دبیرستان شد . بدین ترتیب با درک کامل مطلب و دریافت نمره های بالا ,توسط دانش آموزا ن علاقه آنها به یادگیری و فعال بودن در کلاس افزایش یافته و منجر به افزایش اعتماد به نفس و انگیزه یادگیری آنها شد. همچنین مشارکت در فعالیت های گروهی و تعامل با گروه نیز در آنها تقویت یافت .

 مقدمه  (بیان و طرح موضوع )

درس ادبیات فارسی یکی از مهم ترین دروس دانش آموزان در طی دوران تدریس آن ها می باشد . این درس برای بعضی از دانش آموزان به دلیل داشتن لغاتی فراتر از دانش آن ها و معانی پیچیده و اشعاری که درک آن ها در بعضی موارد سخت و دست نیافتنی برای آن هاست ، از محبوبیت کمی برخوردار است.

تدریس واقعی ,آموزش نحوه یادگیری است تا دانش آموزان مطالب درس را بهتر جذب ,ضبط ,هضم و پالایش دهند. اگر معلم چیزی را تدریس کند و تغییری رخ ندهد ,یادگیری اتفاق نیفتاده است . تعلیم دادن نه تنها یک شایستگی است بلکه یک مهارت است . از این رو تعلیم دهنده باید در کار خود مجرب و متخصص باشد . معلمی هنرمند است که این شایستگی و مهرت را به نمایش می گذارد .(دوج,۱۳۸۵)

ارزیابی از وضع موجود

در سومین روز از آغاز سال تحصیلی با شوق و علاقه خاصی که به یاددهی – یادگیری داشتم وارد کلاس شدم.  بعد ازمعرفی خود و  آشنایی دانش آموزان ,توضیحاتی در خصوص درس ادبیات و  روش کار کلاس ارائه دادم. سپس شروع به تدریس کردم . انتظار داشتم دانش آموزان نیز به امر یاددهی- یادگیری علاقه ای نشان دهند اما اینگونه نبود. سعی کردم با ارائه پرسش هایی در حین تدریس , دانش آموزان را به مبحث درسی نزدیک تر کنم . اما کسی مشارکت  فعالی در کلاس نداشت . اکثر دانش آموزان علاقه و انگیزه ای به درس نشان نمی دادند. علت را از آنها جویا شدم اما جواب قانع کننده ای  هم نداد . با برقراری ارتباط بیشتر, شروع به پاسخ گویی کردند و گفتند که” ما علاقه ای به این درس نداریم . هر جمله کتاب ,چندین سوال دارد . مباحث آن حفظ کردنی است  و ما قادر به حفظ آنها نیستیم, مطالب آن سنگین است , حوصله خواندن آنرا نداریم و… ”.به هر نحوی  که بود کلاس را جمع و جور کرده و چند صفحه ای درس دادم و در نهایت فرصتی برای مرور مباحث تدریس شده داده و از تعدادی هم پرسش کلاسی کردم اما وضعیت رضایت بخشی نداشتند .  در جلسه بعدی نیز دانش آموزان علاقه ای به درس نشان ندادند . دانش آموزان این کلاس از نظر اخلاقی و انضباطی نیز  بسیار مشکل دار بودند به نحوی که نه تنها تحمل کلاس برای تمامی معلمان مشکل بود , حتی کنترل آنها برای معاونین مدرسه نیز سخت بود. آنها در کلاس درس نیز,  رفتارهای متفاوتی داشتند عده ای از آنها در کلاس مشارکت نداشتند, عده ای با هم صحبت می کردند و مزاحم دیگران می شدند, عده ای هم در کلاس حضور ذهن نداشتند و برخی هم در کلاس , به درس گوش نمی دادند.

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه (بیان و طرح موضوع)

ارزیابی از وضع موجود

اهداف گزارش تخصصی

هدف اصلی

اهداف فرعی

مقایسه با شاخص

جمع آوری اطلاعات

پیشینه تحقیق

تدریس

مفهوم خلاقیت

فرایند خلاقیت

آموزش پرورش و خلاقیت

منظور از افت تحصیلی چیست؟

خسارت‌هاي ناشي از افت‌ تحصيلي

عوامل موثر بر افت تحصیلی

تجزیه و تحلیل اطلاعات

تقاضاها

پس از جمع بندی اطلاعات و داده ها متوجه تقاضاهای زیر شدم 

شاخص های کلاس فعال

ویژگی های یک معلم خوب

ویژگی تدریس خوب

انتخاب راه حل های جدید موقتی (راه حل های پیشنهادی)

اجرای روش پیشنهادی و نظارت برآن

برخوردهای عملی با شیوه های رفتاری دانش آموزان

شیوه برخورد با دانش آموزانی که به درس گوش نمی دادند 

شیوه برخورد با دانش آموزانی که تمایل به مشارکت در کلاس نداشتند

شیوه برخورد با دانش آموزانی که با هم صحبت می کردند و مزاحم دیگران میشدند

شیوه برخورد با دانش آموزانی که در کلاس حظور ذهن نداشتند

مشخص کردن قواعد حاکم برکلاس

ارزیابی بعد از اجرای طرح (نقاط قوت طرح)

نقاط ضعف اجرای طرح

نتیجه گیری

منابع

نام فایل

گزارش تخصصی بهبود وضعیت درس ادبیات فارسی دانش آموزان سال چهارم  با کمک تکنیک های خلاقیت.

قیمت

۵۰۰۰

فرمت مقاله

Word

تعداد صفحه

۲۷

 

در صورت بروز مشکل عنوان فایل خریداری شده و ایمیل خود را به شماره ۰۹۳۵۵۱۰۲۵۰۶ ارسال نمائید

برای سهولت در خرید لطفا " راهنمای خرید "  را مطالعه نماید.

 

برچسب , , , , , , , , , , , , , , ,

نوشته شده توسط 7sad.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 2 =