شماره تماس با تلگرام ::: 09355102506 ::: ir7sad[at ]gmail.com

مقاله تعریف خاک و عوامل فرسایش خاکها

<span itemprop=مقاله تعریف خاک و عوامل فرسایش خاکها" />

مقاله تعریف خاک و عوامل فرسایش خاکها

ارسال شده توسط 7sad.ir

مقاله تعریف خاک و عوامل فرسایش خاکها

در بزرگترین وب سایت پروژه و پایان نامه وتحقیق ومقاله و کارورزی وترجمه مقالات جدیدو، نمونه سوالات پیام نور وانجام پایان نامه

www.7sad.ir 

مختصری از مقاله :

دید کلی

خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی می‌باشند که از تجزیه و تخریب سنگ‌ها در نتیجه هوازدگی بوجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند. مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند بخود جذب کنند. از نظر کشاورزی و همچنین در کارخانه‌های راه‌سازی و ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است که البته این مقدار در درجه اول بستگی به اندازه دانه‌های خاک دارد.

هرچه دانه خاک ریزتر باشد، آب بیشتری را به خود جذب می‌کند که این خصوصیت برای کارهای ساختمان‌سازی مناسب نیست. بطور کلی خاک خوب و حد واسط از دانه‌های ریز و درشت تشکیل یافته است. تشکیل خاک‌ها به گذشت زمان ، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر ، آب و هوا ، فعالیت موجودات زنده و بالاخره توپوگرافی ناحیه‌ای که خاک در آن تشکیل می‌شود بستگی دارد.

 تشکیل خاک

سنگ‌های اولیه یا سنگ مادر

کمیت و کیفیت خاک‌های حاصل از سنگ‌های مختلف اعم از سنگهای آذرین ، رسوبی و دگرگونی به کانی‌های تشکیل دهنده سنگ ، آب و هوا و عوامل دیگر بستگی دارد. خاک حاصل از تخریب کامل سیلیکاتهای دارای آلومینیوم و همچنین سنگهای فسفاتی از لحاظ صنعتی و کشاورزی ارزش زیادی دارد. در صورتیکه خاک‌هایی که از تخریب سنگ‌های دارای کانی‌های مقاوم (از قبیل کوارتز و غیره) در اثر تخریب شیمیایی پدید آمده‌اند و غالبا شنی و ماسه‌ای می‌باشند فاقد ارزش کشاورزی می‌باشند.

تمایز انواع خاک‌ها از نقطه نظر کشاورزی به نوع و مقدار مواد آلی (ازت و کربن) موجود در آن بستگی دارد. نیتروژن موجود در اتمسفر بطور مستقیم قابل استفاده برای گیاهان نمی‌باشد. بلکه ترکیبات نیتروژن‌دار لازم برای رشد گیاهان باید به شکل قابل حل در خاک وجود داشته باشد که این عمل در خاک‌ها بوسیله برخی از گیاهان و باکتری‌ها انجام می‌شود. خاک‌ها معمولا دارای یک نوع مواد آلی کربن‌دار تیره رنگی هستند که هوموس نامیده می‌شوند و از بقایای گیاهان بوجود می‌آید.

هر قدر مدت عمل تخریب کانی‌ها و سنگ‌ها بیشتر باشد عمل تخریب فیزیکی و شیمیایی کاملتر انجام می‌گیرد. زمان تخریب کامل بسته به نوع سنگ ، ساخت و بافت سنگ‌ها و نیز ترکیب و خاصیت تورق کانی‌ها متفاوت می‌باشد ولی بطور کلی سنگهای رسوبی خیلی زودتر تجزیه شده و به خاک تبدیل می‌شوند، در صورتیکه سنگهای آذرین مدت زمان بیشتری لازم دارند تا تجزیه کامل در آنها صورت گرفته و به خاک تبدیل گردند.

وفور آب‌های نفوذی و عوامل آب و هوا از قبیل حرارت ، رطوبت و غیره در کیفیت خاک‌ها اثر بسزایی دارند. جریان آبهای جاری بخصوص در زمین‌های شیب‌دار موجب شستشوی خاک‌ها می‌شوند و با تکرار این عمل مقدار مواد معدنی و آلی بتدریج تقلیل می‌یابد. اثر تخریبی اتمسفر همانطور که قبلا بیان گردید روی برخی از کانی‌ها موثر و عمیق می‌باشد و هر قدر رطوبت همراه با حرارت زیادتر باشد شدت تخریب نیز بیشتر می‌گردد.

 محل تشکیل خاک :

اگر محلی که خاک‌ها تشکیل می‌شوند دارای شیب تند باشد در نتیجه مواد تخریب شده ممکن است بوسیله آبهای جاری و یا عامل دیگری خیلی زود بسادگی از محل خود بجای دیگری حمل گردند و یا شستشو بوسیله آبهای جاری و یا عامل دیگری خیلی زود بسادگی از محل خود بجای دیگری حمل گردند و یا شستشو بوسیله آبهای جاری باعث تقلیل مواد معدنی و آلی خاک‌ها شود در نتیجه این منطقه خاک‌های خوب تشکیل نخواهند شد. ولی برعکس در محل‌های صاف و مسطح که مواد تخریب شده بسادگی نمی‌توانند به جای دیگری حمل شوند فرصت کافی وجود داشته و فعل و انفعالات بصورت کامل انجام می‌پذیرد.

فهرست مطالب

دید کلی.. ۵

عوامل موثر در تشکیل خاک…. ۵

مواد تشکیل دهنده خاک‌ها ۸

تقسیم‌بندی خاک‌ها از لحاظ سنگ‌های تشکیل دهنده. ۹

نیم‌رخ عمومی خاک‌ها ۱۰

فرسایش تسریعی.. ۱۱

عوامل موثر در میزان فرسایش تسریعی.. ۱۱

مقدار کل بارندگی و شدت آن : ۱۲

شیب زمین.. ۱۲

پوشش گیاهی.. ۱۲

ماهیت خاک…. ۱۲

نحوه کنترل فرسایش آبی.. ۱۳

فرسایش بادی.. ۱۳

عوامل موثر در فرسایش بادی.. ۱۴

کنترل فرسایش بادی.. ۱۴

آینده بحث… ۱۴

فرسایش خاک و راههای مبارزه با آن.. ۱۵

عوامل موثر در میزان فرسایش تسریعی.. ۱۵

پوشش گیاهی.. ۱۶

نحوه کنترل فرسایش آبی.. ۱۶

فرسایش بادی.. ۱۷

عوامل موثر در فرسایش بادی.. ۱۷

کنترل فرسایش بادی.. ۱۷

تپه‌های شنی (Dunea). 19

حرکت تپه‌های شنی.. ۱۹

ارتفاع تپه‌های شنی.. ۲۰

جنس تپه‌های شنی.. ۲۰

انواع تپه‌های شنی.. ۲۰

فرسایش بادی و توسعه بیابان.. ۲۲

فرسایش سطح زمین توسط باد. ۲۲

رسوبات بادی.. ۲۴

تلماسه. ۲۴

لس…. ۲۵

بیابان و گسترش مناطق خشک در ایران.. ۲۵

تثبیت ماسه های روان در ایران.. ۲۶

  • اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۵

نوشته شده توسط 7sad.ir

دیدگاه بسته شده است